Kiedy wszystko się wali (Listy do utraconej - Brigid Kemmerer)


Na początku książka wydawała się jak każda inna, niczym mnie nie zachwyciła na początku, ot tak, zwykła historia dla nastolatków, jednak to później zaczęła powoli skradać moje czytelnicze serce.

Przypadek czy przeznaczenie? Ten list mógł przecież znaleźć każdy…

Declan Murphy to „typ spod ciemnej gwiazdy”. W szkole boją się go nawet nauczyciele. Zbuntowany siedemnastolatek odbywa na cmentarzu obowiązkową pracę na cele społeczne. Pewnego dnia na jednym z grobów znajduje list. Zaintrygowany czyta go i postanawia odpowiedzieć. Gdy Juliet Young odkrywa, że ktoś naruszył jej prywatność i przeczytał list do zmarłej przed niecałym rokiem matki, jest zdruzgotana. Matka Juliet pracowała jako fotoreporterka w różnych miejscach na świecie, dlatego często porozumiewała się z córką poprzez listy. Pokonując złość, odpisuje na wiadomość nieznajomego. Z czasem między Juliet i Declanem rodzi się nić porozumienia.*Czy ta książka jest inna niż wszystkie? W pewnym sensie tak, chociaż wciąż opiera się o te same, znane nam schematy i mogłoby się wydawać, że będzie taka jak inne, jednak po skończonej lekturze uważam, że zaskakuje. Przede wszystkim wypowiedziami bohaterów, od których bardzo ciężko się odciągnąć. Mają w sobie wiele cech przyciągających zwykłego czytelnika, ich losy nie są więc nam obojętne i staramy się sami znaleźć rozwiązanie ich problemów.
To po prostu życie. Kiedy wszystko wokół się wali, można iść tylko do przodu.
Bardzo istotne są tu również relacje między nastolatkami, ale również między nastolatkami i rodzicami. Stąd też ta pozycja nie jest wyłącznie przeznaczona dla młodszych czytelników. Do końca nie jest to tylko lektura odmóżdżająca, rozrywkowa, ponieważ niesie w sobie bardzo wiele prawd życiowych i myślę, że każdy powinien ją przeczytać. Niezależnie od tego w jakiej sytuacji życiowej sami jesteście.

Książka ukazuje za sprawą swojej narracji i wymienianych listów z nieznajomą osobą, że człowiekowi kompletnie nam nieznanemu jesteśmy w stanie wyjawić więcej. Czasem trzeba zrzucić ze swoich barków ciężar, który znajdywał się tam od dłuższego czasu. 
Pyta mnie, dlaczego los rozdziela ludzi, a ja nie mogę przestać myśleć, czy nie o to właśnie chodzi losowi.
Osoby, które lubują się w książkach opowiadających o miłości, bólu, i szukaniu zrozumienia zdecydowanie znajdą w pozycji Brigid Kemmerer to coś, co sprawi, że nie będą potrafili się od niej oderwać.

Tytuł oryginału: Letters to the lost
Data wydania: 27.09.2017
Liczba stron: 400
Gatunek: Literatura dla młodzieży
Wydawnictwo: Ya! - dziękuję!
* opis pochodzi ze strony Wydawnictwa