Wielki powrót (Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał - Laurence Yep, Joanne Ryder)Takie powroty to ja lubię. Jeszcze nie ochłonęłam od zachwytów nad pierwszą częścią Poradniku dla smoków, a tu już kolejna część.
Dzięki pannie Drake jej ukochana pupilka Winnie idzie do Akademii Spriggs, niezwykłej szkoły dla naturalnych i… magicznych. Winnie jest szczególnie podekscytowana perspektywą lekcji czarów oraz zajęciami z przyrody z sir Isaakiem Newtonem. Nawiązuje nowe przyjaźnie, ale nie wszyscy stoją po jej stronie – przeciwnicy okazują się dużo groźniejsi niż Nessie, potwór z Loch Ness.*


Naprawdę się cieszę, że młodzi mają tak wspaniałe książki do wyboru jak losy Panny Drake i Winnie. To naprawdę urocza historia, która roztopi wasze serca, w szczególności, że jest stworzona przez dwie autorki i to sprawia, że nie można się od niej oderwać. Może i sprawia wrażenie nieco błahej ale zdecydowanie świeci błyskotliwością. Takie pozycje powinny być wręcz obowiązkowe dla młodych. 

Fantastyczna otoczka dodaje tylko charakteru tej pozycji, bo jak tu nie wielbić smoków? Winnie jak to dziewczynka, jest ciekawa świata i stara się go poznać od podszewki. Zaskakuje swoimi czynami jest po prostu nieobliczalna. Myślałam, że nie może być nic lepszego niż pierwszy tom, ale zdecydowanie drugi pobił swoją poprzedniczkę. Może to sprawa, że w drugim tomie czeka nas wyprawa do szkoły, a przecież lubimy czytać o takich wydarzeniach. 

Niby bajka, czysta fantastyka, ale gdy spojrzeć na nią inaczej, to dostrzegamy między stronami bardzo wiele wartości, które czytelnicy, w szczególności ci młodsi, powinni z lektury wynieść. 

Czy polecam? Jasne, że tak. Żałuję tylko, że za moich młodych czasów Poradników dla smoków nie było, bo dzieciństwo zdecydowanie byłoby barwniejsze.


Tytuł oryginału: A Dragon's Guide to Making Your Human Smarter
Data wydania: 24.05.2017
Liczba stron: 397
Seria: Poradnik dla smoków
Tom: II
Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi | Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał
Gatunek: Literatura dla młodzieży
Wydawnictwo: IUVI - dziękuję!
* opis pochodzi ze strony Wydawnictwa