Miłość to nie religia (Słońce też jest gwiazdą - Nicola Yoon)


Po przeczytaniu Słońce tez jest gwiazdą, mam wrażenie, że właśnie takie książki powinny wieść prym w dzisiejszych czasach. Niby literatura dla nastolatków, ale ma w sobie tyle treści pomimo małej objętości, porusza tak wiele różnych sfer, że ciężko zdecydować się na jedną, główną.

Natasha pochodzi z Jamajki, ale od ósmego roku życia mieszka w Stanach. Jej rodzice przebywają w USA nielegalnie i zostają deportowani na Jamajkę. Natasha jest załamana i wściekła na ojca – to przez niego rodzina musi wracać tam, skąd przyjechała. Wierzy w naukę, a nie w miłość. Zwłaszcza po tym, jak zdradził ją chłopak!*


Pozycja tak naprawdę do połknięcia w jeden dzień. Mogłoby się wydawać, że sama okładka, jak i tytuł książki przeniosą nas w treść czysto młodzieżową, która jednoznacznie nie będzie się niczym szczególnym wyróżniać. Lecz to nie jest to, co was będzie czekać w tej lekturze. Z jednej strony jest napisana w sposób przyjemny i zrozumiały, wręcz pochłania się kolejne strony, ale z drugiej mamy tutaj przekazanych wiele prawd, które rządzą naszym dzisiejszym światem.
- Nie wierzę w miłość.
- Miłość to nie religia - odpowiada. - Istnieje bez względu na to, czy w nią wierzysz, czy nie.

Dlatego też, nie sądzę, że po najnowszą pozycję Nicoli Yoon powinna sięgać wyłącznie młodzież, ponieważ czeka nas tu wyprawa przez kilka odmiennych krajów, wiele targających emocji, które dotyczą naszego teraźniejszego świata - one są tutaj bardzo widocznie. W szczególności jesteśmy zaproszeni do odmętów rasizmu, religii, odmienności, biedy. Każdy z nas ma własne przekonania, a właśnie w Słońce też jest gwiazdą jest ukazane, jak wiele może nas spotkać w życiu.

Przede wszystkim, czy wierzycie w przeznaczenie? Tutaj właśnie wkracza ta młodzieżowa odsłona, gdzie dwie osoby mają się ku sobie. Relacja między Danielem i Natashą pozwoli wszystkim niedowiarkom uwierzyć w coś niespodziewanego. Może i momentami zastanawiałam się nad tym, że odrobinę autorka pomaga bohaterom w wielu sprawach, by ich relacja odpowiednio dopasowała się do jej własnych myśli. Jednak ostatecznie wcale mi to nie przeszkadzało.

Idealna pozycja na lato, zarówno wtedy gdy praży słońce, ale też w te deszczowe dni, które Słońce też jest gwiazdą zdecydowanie rozświetli. Pozwala na spojrzenie na własne życie z trochę innej perspektywy, zmusza nas do zastanowienia się nad kilkoma rzeczami. Jakimi? Przekonacie się gdy sięgnięcie po najnowszą książkę Nicoli Yoon.


Tytuł oryginału: The Sun is also a star
Data wydania: 14.06.2017
Liczba stron: 336
Gatunek: Literatura dla młodzieży
Wydawnictwo: Dolnośląskie - dziękuję!
* opis pochodzi ze strony Wydawnictwa