Klątwa drugiego tomu? (Złodzieje snów - Maggie Stiefvater)


Och jak dobrze, że pod ręką miałam druki tom Kruczego cyklu, ponieważ nie wyobrażam sobie dni, miesięcy, a może i nawet lat oczekiwania, na to by dorwać się do kolejnego tomu. Czy nadal jestem zachwycona?
Jeśli moglibyście kraść przedmioty ze swoich snów, co byście zabrali?

Ronan Lynch ma sekret. Sekret, który ukrywa przed innymi, a czasem nawet przed samym sobą. Ronan potrafi kraść przedmioty ze snów. Nie jest jedyną osobą, która ich pragnie.*


Nadal twierdzę, że autorka ma dość specyficzny sposób pisania. Dla wielu osób może się to okazać przeszkodą nie do obejścia, ale wystarczy dać jej szansę. Wszystko ze względu na zawiłość, która towarzyszy nam na każdym kroku. I chociaż zdarzają się małe potknięcia, w szczególności po stronie czytelnika, który łatwo może się zgubić w wątkach, to jednak jest w niej coś uroczego. Niewątpliwie jest to największa z niedogodności tej książki, ponieważ autorka nadrabia całą resztą. 

Czuć również w drugim tomie, pewną klątwę, o której wszyscy dobrze wiedzą: drugie tomy są pewnego rodzaju przestojem i autorka niestety się przed tym nie obroniła. Nie zrozumcie mnie źle, historia nadal jest warta przeczytania i jest w niej coś zdecydowanie magnetycznego, co przyciąga nas do niej - jesteśmy wręcz jak te muchy, które lecą w stronę fioletowego światła. I tak, na końcu czeka nas pożar, bo pod koniec wszystko nabiera tempa i jak dobrze jest wrócić na te właściwe tory. Końcówkę wręcz się pochłania, więc uważajcie, jeżeli czytacie ją przed wyjściem do pracy, może się okazać, że będziecie tłumaczyć się ze sporego spóźnienia.

Magia, magia i jeszcze raz magia, cały ten świat z każda kolejną stroną się rozwija i nie ma możliwości by nie wpłynęła również na nas. I chociaż jestem dopiero po drugim tomie, to powoli zdaję sobie sprawę z tego, dlaczego tyle osób ją uwielbia. Wzmaga ona w czytelniku wiele uczuć, autorka sprawiła że Kruczy cykl jest czymś innym na rynku wydawniczym. Bohaterowie zapadają w pamięć, i z każdym kolejnym tomem są jeszcze bardziej dopracowywani, czujemy się tak, jakbyśmy byli obok nich.
Tajemnica to dziwna rzecz. [...] W życiu każdego z nas są tajemnice. Albo ich dochowujemy albo ktoś dochowuje ich przed nami. Posługujemy się nimi albo ktoś posługuje się nimi przeciwko nam. Tajemnice i karaluchy - oto co pozostanie, gdy wszystko się już skończy.
Co tu będę się rozpisywać, jeżeli jeszcze nie sięgnęliście po tę serię, to wiedzcie, że naprawdę warto. Już nie mogę się doczekać, co znajdę w trzecim tomie.

Tytuł oryginału: The Dream Thieves
Data wydania: 18.03.2015
Liczba stron: 479
Seria: The Raven Cycle
Tom: II
Król kruków | Złodzieje snów | Wiedźma z lustra | Przebudzenie króla
Gatunek: Literatura dla młodzieży / Fantastyka
Wydawnictwo: Uroboros - dziękuję!
* opis pochodzi ze strony Wydawnictwa