Patrzeć nie znaczy widzieć

A czy Ty potrafisz ujrzeć słowa?
Znajdź mnie

Grisza (Cień i kość - Leigh Bardugo)Autor:  Adriana Bączkiewicz     17:23:00    Etykiety:, 

Kiedy słyszę o jakiejś serii wiele dobrego, to w większości przypadków się przed nią bronię, ponieważ najbardziej w świecie boję się rozczarowania. Ale w przypadku Cienia i kości możecie być spokojni, ponieważ po taką książkę warto sięgnąć.


Ravka, niegdyś potężna i dumna, jest dziś otoczona przez wrogów i rozdarta przez Fałdę Cienia: pasmo nieprzeniknionej ciemności, w której czają się przerażające potwory. Niespodziewanie pojawia się nadzieja: samotna, młodziutka uciekinierka jest kimś więcej, niż się wydaje…*


Po prostu nie spodziewałam się tak dobrej młodzieżowej fantastyki. Przecież już tyle stron przeczytałam o wybrańcach, że powoli, w jakiś nieoczywisty sposób staje się to nudne. Jednak w przypadku książki Bardugo, przyciągnęła mnie do siebie niezwykła okładka i po zagłębieniu się w pierwszych stronach, wiedziałam, że jestem kupiona.

Po przeczytaniu tej książki przywodzi na myśl jedna rzecz: witamy w Rosji. Czuć w niej pewien klimat, chociaż trzeba pamiętać, że jest to fantastyka, a carat pojawia się tutaj jako swego rodzaju podwalina. W pomieszaniu z wilkami oraz grisza, wypada to znakomicie. Oczywiście jest tak, że coś podobnego zapewne czytałam, gdzieś schematy się powielają, ale język i przede wszystkim sposób opowiedzenia historii łapie za serce.

Alina jako bohaterka, to dziewczyna, która skradła moją sympatię, chociaż nie powiem, czasami działała mi na nerwy, ale w takim dobrym znaczeniu. Popełniała błędy, za które chciałam jej mocno przywalić, ale to właśnie nadało jej charakteru bardzo realnej bohaterki. A Mal, pomimo swoich typowo męskich grzeszków również zasługuje na uwagę, a raczej na zakochanie od pierwszego przeczytania.
-Nie jestem przyzwyczajona do tego, że ludzie chcą mnie zabić.
-Naprawdę? Ja już prawie nie zwracam na to uwagi.
Najlepsze w tej książce jest to, że czeka cię w niej coś nieoczekiwanego. Zaskakuje na każdym kroku, zachwyca nieszablonową historią, trzyma w napięciu do ostatnich stron. Zakochasz się w niej i będziesz błagać o więcej. Nie da się od niej oderwać, tylko uważajcie, wilkory mogą czyhać na was tuż za rogiem.

Tytuł oryginału: Shadow and bone
Data wydania: marzec 2017
Liczba stron: 380
Seria: Grisza
Tom: I
Cień i kość | Szturm i grom | Ruina i rewolta
Gatunek: Literatura dla młodzieży / Fantastyka
Wydawnictwo: Papierowy księżyc - dziękuję!
* opis pochodzi ze strony Wydawnictwa

Adriana Bączkiewicz

Czasem optymistka, częściej zrzęda, zazwyczaj pesymistka, ale za to czytanie książek jest jej hobby. Wydaje się to dość błahe, ale nic na to nie poradzi. Na stronie na pewno znajdziecie recenzje pisane z serca, bo po co miałaby kłamać?