Dodatki warte uwagi (Zabójczyni. Opowieści - Sarah J. Maas)


Do Szklanego tronu bardzo ciężko było mi dotrzeć. Przez bardzo długi czas się wzbraniałam, ponieważ zazwyczaj odstraszają mnie zachwyty innych, wszyscy mówili, że jest to bestseller. Po pewnym czasie uległam zapewnieniom i przeczytałam pierwszy tom i może nie zakochałam się od pierwszego przeczytania, ale zdecydowanie w najbliższym czasie zaznajomię się z resztą tomów. Tymczasem jednak mam do zaprezentowania wam zbiór opowiadań dotyczący Celaeny...

Celaena Sardothien to najgroźniejsza zabójczyni Adarlanu. Jako członkini Gildii Zabójców przysięgła wierność swemu panu, Arobynnowi Hamelowi, ale Celaena nie słucha nikogo i ufa jedynie swojemu przyjacielowi i także płatnemu zabójcy, Samowi. W tych trzymających w napięciu opowieściach, będących wstępem do bestsellerowej serii Szklany tron, Celaena wyrusza na pięć niebezpiecznych misji. Na odległych wyspach i wrogich pustyniach zabójczyni staje po stronie uciśnionych, których mści z całą bezwzględnością. Działa jednak wbrew rozkazom Arobynna i może ponieść niewyobrażalną karę za taką zdradę.*

Zbiór nowelek zawsze mnie intrygował, widywałam je na półkach u innych, ale potem gdy postanowiłam zabrać się za ich kompletowanie, okazało się, że zostaną one wydane w jednym tomie, Zabójczyni. Opowieści została w dodatku powiększona o jedno opowiadanie Zabójczyni i uzdrowicielka, którego trudno szukać gdziekolwiek indziej. Dlatego też pozwoliłam sobie zaczekać z moimi zapędami do kupna osobnych części i gdy w ręce trzymam jedną książkę, czuję się zdecydowanie lepiej.

Zawsze jest tak, że czytając jakąś książkę, pojawiają się nam w głowie pytania: jak to wszystko się zaczęło? I dzięki tym opowiadaniom mamy możliwość wkroczenia w świat, który ma miejsce przed Szklanym tronem, a więc wszyscy powinni być szczęśliwi. Wiadomo, że krótkie opowiadania nie dostarczą tylu emocji, co pełnowartościowa książka, a w szczególności jeżeli jest to tylko namiastka stron, na które zdecydowanie autorka mogłaby się pokusić - ale zawsze lepsze coś niż nic. Nie jest też tak, że te opowiadania całkowicie odmienią wasz świat i postrzeganie dalszych tomów głównej serii stanie się zgoła inne, może ciekawsze, ale zdecydowanie nie jest to pozycja obowiązkowa, bez której nie możecie czytać Szklanego tronu.

Ja przeczytałam ją znając tylko pierwszy tom i wcale nie czułam się źle, więc dla tych wszystkich, którzy dopiero zastanawiają się nad przeczytaniem tych nowelek, zdecydowanie polecam je przeczytać w takiej kolejności, bo potem tylko zaostrzają apetyt na kolejne książki.
Była ogniem. Była ciemnością. Była pyłem, krwią i cieniem.
Ze względu na objętość, akcja biegnie szybko i wszystko może wydawać się pogmatwane, ale tylko na pierwszy rzut oka, potem wszystko staje się jasne, a dzięki temu mamy informację na temat samej Celaeny jak i innych bohaterów, którzy pojawiają się w dalszych tomach (przynajmniej mam taką nadzieję). Świetny dodatek, który może nie należy do wybitnych, i może nie stoi on na półce książek, bez których nie wyobrażałabym sobie czytelniczego życia, ale warto po nią sięgnąć jeżeli Szklany tron nie jest wam obcy, albo w przypadku gdy dopiero macie zamiar zabrać się za tę serię.


Tytuł oryginału: The Assassins' Blade
Data wydania: 26.10.2016
Liczba stron: 384
Gatunek: Fantastyka
Wydawnictwo: Uroboros
* opis pochodzi ze strony Wydawnictwa