Patrzeć nie znaczy widzieć

A czy Ty potrafisz ujrzeć słowa?
Znajdź mnie

Demon w czystej postaci (Dracula - Bram Stoker)Autor:  Adriana Bączkiewicz     21:14:00    Etykiety:, 

Czasem mam wrażenie, że o niektórych książkach nie jestem w stanie napisać czegokolwiek logicznego. Bo jak napisać recenzję książki, którą ubóstwia się nad życie i jest to klasyka nad klasykami? To od Draculi rozpoczęła się moja droga po kwriopijcach, dlatego tym bardziej było mi miło do niej wrócić.

Opublikowana w 1897 roku powieść "Dracula" irlandzkiego pisarza Brama Stokera wstrząsnęła czytelnikami, natychmiast stając się sensacją, a dziś uchodzi za klasykę gatunku grozy, słusznie zaliczaną w poczet stu najwybitniejszych powieści wszech czasów. Ujęta w formę listów, wycinków prasowych i fragmentów dzienników, porusza autentyzmem oraz złożonością i różnorodnością zawartych w niej uczuć i emocji. Mimo upływu lat hrabia Dracula wciąż przeraża...*


Nie będę was kłamać, że jest to łatwa i przyjemna książka. Musicie pamiętać o tym, że ta powieść ma już ponad sto lat, a jednak nadal zaskakuje. Zaskakuje kolejnymi wydaniami, które nie różnią się od siebie za dużo, ale te, wydane przez Vesper ujęło mnie za serce najmocniej. Wszystko za sprawą rysunków znajdujących się w tym wydaniu. Ciemne i jednoznaczne obrazy mają skłaniać nasz mózg do wkraczania w rejony strachu. 

Dracula to tak naprawdę dziennik, a więc tym bardziej skłaniałabym się ku temu, że straszy nas ze względu na pierwszoosobową narrację. Bez wyobraźni ta książka się nie przyda nikomu. W tę książkę trzeba się wczytać i powoli się w niej zagłębiać. Wiem, że w dzisiejszych czasach coraz ciężej nas przestraszyć, czy wprowadzić nas w stan osłupienia. W tej prozie nie znajdziecie walających się pod nogami flaków, tutaj pierwsze skrzypce gra sceneria i rozmyślania bohaterów. Zgłębiamy dzięki Stokerowi nieprzewidywalne wątki i dowiadujemy się czegoś więcej o sławnym Draculi.
Jestem osaczony przez zło, które boję się nawet nazwać...
Chłód i wyrafinowanie bije z tej historii, a nawet z każdej kartki. Jesienią, kiedy nasze ciała są otulone kocem, a jedna ręka spoczywa na ciepłej herbacie, a w drugiej znajduje się książka - to idealny czas, kiedy Draculę powinno się przeczytać. Wyciszenie i spokojne wieczory spotęgują przekazaną przez Stokera historię i każdy, powinien zapoznać się z tą klasyką,

Demon w czystej postaci.


Tytuł oryginału: Dracula
Data wydania: 10.2011
Liczba stron: 425
Gatunek: Horror
Wydawnictwo: Vesper - dziękuję!
* opis pochodzi ze strony Wydawnictwa

Adriana Bączkiewicz

Czasem optymistka, częściej zrzęda, zazwyczaj pesymistka, ale za to czytanie książek jest jej hobby. Wydaje się to dość błahe, ale nic na to nie poradzi. Na stronie na pewno znajdziecie recenzje pisane z serca, bo po co miałaby kłamać?