Demon w czystej postaci (Dracula - Bram Stoker)


Czasem mam wrażenie, że o niektórych książkach nie jestem w stanie napisać czegokolwiek logicznego. Bo jak napisać recenzję książki, którą ubóstwia się nad życie i jest to klasyka nad klasykami? To od Draculi rozpoczęła się moja droga po kwriopijcach, dlatego tym bardziej było mi miło do niej wrócić.

Opublikowana w 1897 roku powieść "Dracula" irlandzkiego pisarza Brama Stokera wstrząsnęła czytelnikami, natychmiast stając się sensacją, a dziś uchodzi za klasykę gatunku grozy, słusznie zaliczaną w poczet stu najwybitniejszych powieści wszech czasów. Ujęta w formę listów, wycinków prasowych i fragmentów dzienników, porusza autentyzmem oraz złożonością i różnorodnością zawartych w niej uczuć i emocji. Mimo upływu lat hrabia Dracula wciąż przeraża...*


Nie będę was kłamać, że jest to łatwa i przyjemna książka. Musicie pamiętać o tym, że ta powieść ma już ponad sto lat, a jednak nadal zaskakuje. Zaskakuje kolejnymi wydaniami, które nie różnią się od siebie za dużo, ale te, wydane przez Vesper ujęło mnie za serce najmocniej. Wszystko za sprawą rysunków znajdujących się w tym wydaniu. Ciemne i jednoznaczne obrazy mają skłaniać nasz mózg do wkraczania w rejony strachu. 

Dracula to tak naprawdę dziennik, a więc tym bardziej skłaniałabym się ku temu, że straszy nas ze względu na pierwszoosobową narrację. Bez wyobraźni ta książka się nie przyda nikomu. W tę książkę trzeba się wczytać i powoli się w niej zagłębiać. Wiem, że w dzisiejszych czasach coraz ciężej nas przestraszyć, czy wprowadzić nas w stan osłupienia. W tej prozie nie znajdziecie walających się pod nogami flaków, tutaj pierwsze skrzypce gra sceneria i rozmyślania bohaterów. Zgłębiamy dzięki Stokerowi nieprzewidywalne wątki i dowiadujemy się czegoś więcej o sławnym Draculi.
Jestem osaczony przez zło, które boję się nawet nazwać...
Chłód i wyrafinowanie bije z tej historii, a nawet z każdej kartki. Jesienią, kiedy nasze ciała są otulone kocem, a jedna ręka spoczywa na ciepłej herbacie, a w drugiej znajduje się książka - to idealny czas, kiedy Draculę powinno się przeczytać. Wyciszenie i spokojne wieczory spotęgują przekazaną przez Stokera historię i każdy, powinien zapoznać się z tą klasyką,

Demon w czystej postaci.


Tytuł oryginału: Dracula
Data wydania: 10.2011
Liczba stron: 425
Gatunek: Horror
Wydawnictwo: Vesper - dziękuję!
* opis pochodzi ze strony Wydawnictwa