Znajdź książkę (Pożeracze książek - Jennifer Chambliss Bertman)


Czasem, a nawet dość często, wspominam wam o tym, że się chyba starzeję, ale gdy w moje ręce trafia taka pozycja jak Pożeracze książek to mam wrażenie, że ubyło mi kilka dobrych lat. To niesamowite, jak książki potrafią na nas wpłynąć, w szczególności jeżeli ich lektura tak bardzo nam się spodobała.

Ukryta książka, zagadki i tajemny szyfr… Gra się rozpoczyna!
Dwunastoletnia Emily wkracza do akcji! Jej rodzina właśnie przeprowadziła się do San Francisco, miasta, w którym mieszka literacki idol dziewczynki. To Garrison Friswold, twórca przebojowej gry sieciowej Book Scavenger. Wymyślona przez niego zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek i odszukiwaniu książek na podstawie zawartych w nich wskazówek.*


Na początku myślałam, że ta książka może być dość średnia, ponieważ jeżeli chodzi o mnie, to bardzo trudno mnie zaciekawić jakimiś zagadkami. Dodatkowo, jeżeli spojrzymy na to, że jest to książka dla młodszych osób, to już z jednej strony chciałam ją spisać na straty, bo wiadomo, że lektura nie może być za bardzo skomplikowana, a treść przystępna dla młodych czytelników. Jakże wielce się myliłam!

Bardzo rzadko czytam książki o książkach. To nawet brzmi jakby to była jakaś Incepcja, ale w przypadku Pożeraczy książek, bawiłam się świetnie! Wszystko za sprawą zagadek, szyfrów, i wielkiej tajemnicy. Sam pomysł jaki został zawarty w książce, dotyczący szukania wskazówek i książek. Sam portal internetowy, który się tutaj ukazał, wydaje się być tak realny, że tylko czekam, aż ktoś zrobi krok naprzód i założy taką stronę, bo już teraz wiem, że przygoda byłaby przednia.

Autorka w sposób nieskomplikowany wprowadza czytelnika w wir wydarzeń i ledwie mrugniesz okiem, a już całą pozycję masz przeczytaną. To niezwykły dar, jeżeli potrafi się przyciągnąć do lektury zarówno kogoś młodszego, jak i starszyznę. Jennifer Chambliss Bertman zdecydowani odkryła gdzieś święty Graal i może się poszczycić literaturą uniwersalną. Tu nie ma mowy, aby ją do któregoś przedziału wiekowego przydzielić, bo każdy będzie zadowolony.

Emily wraz ze swoim nowo poznanym przyjacielem są stworzeni bardzo realistycznie, czasami są zarozumiali, ciekawi i rządni przygód, a przede wszystkim dbają o siebie nawzajem. Tacy właśnie są nastolatkowie i smutno było mi się z nimi rozstawać, bo czuję, że tę dwójkę mogłoby czekać mnóstwo przygód. Mam nadzieję, że drugi tom w Polsce również zostanie wydany...

Książka nie tylko jest dopieszczona w formie i stylistyce, ale również dodatki, jak rysunki dotyczące różnych szyfrów, ilustracje niektórych sytuacji, wstęp i zakończenie, słowniczki, no cóż, wszystko co dusza zapragnie. Trzeba tylko chcieć po nią sięgnąć.


Tytuł oryginału: Book Scavenger
Data wydania: 18.05.2016
Liczba stron: 368
Seria: Pożeracze książek
Tom: I
Pożeracze książek | 
Gatunek: Literatura dla młodzieży
Wydawnictwo: Wilga - dziękuję!
* opis pochodzi ze strony Wydawnictwa