Kroniki Podziemia (Gregor i tajemne znaki - Suzanne Collins)


To już czwarty tom przygód Gregora i pomimo, że uważam, że niektóre z poprzednich tomów były lepsze od drugich, to jednak nadal miałam niesamowitą chęć by się zapoznać z kolejnym tomem. Literatura dla młodszych zdecydowanie należy do moich ulubionych.

Zaledwie kilka miesięcy wcześniej Gregor i Botka wrócili z Podziemia, gdzie musieli pozostawić chorą mamę. Teraz przyłączają się do wyprawy, której celem ma być jedynie zdobycie informacji – Gregor jest szczęśliwy, że tym razem nie ciąży na nim żadna przepowiednia. Kiedy jednak wychodzi na jaw, jaki los czeka myszy i być może ludzi, wyprawa okazuje się dużo bardziej dramatyczna, niż podejrzewali – a chłopak zaczyna rozumieć, jakiemu proroctwu musi jeszcze stawić czoło.*

Ci z was, którzy już przeczytali poprzednie tomy tej serii, na pewno Gregora nie muszę wam przedstawiać. Niewątpliwie jest to książka dla młodszych osób, ale również dla tych starszych, którzy lubią wracać do łatwych i przyjemnych historii. Po tym tomie spodziewałam się czegoś spektakularnego jednak było dość przyzwoicie. Dla mnie styczność z tą serią jest istną sinusoidą. Na początku było w porządku (mam na myśli pierwsze dwa tomy) i dopiero trzeci tom spodobał mi się najbardziej. Co do tajemniczych znaków, było odrobinę słabiej niż w Klątwie stałocieplnych, ale nadal warto polecać wam tę serię. Nie zabraknie w niej bohaterów do których się przywiązaliśmy, ale zawsze autorka ma coś w zanadrzu czym potrafi nas zaskoczyć.

Widać, że autorka ma wszystko przemyślane i z każdym kolejnym tomem przybliża nas do finału. Do tej serii zdecydowanie będę miała sentyment, może nie jakiś ogromny, ale czuję, że taka fantastyczna literatura jest potrzebna w dzisiejszych czasach. Młode osoby często sięgają po książki, które moim zdaniem, nie powinny być dla nich przeznaczone, ponieważ ociekają wulgarnością, brutalnością i seksem. Tego tutaj nie uraczycie, chociaż śmierć różnych bohaterów się i tu przydarza, ale nie jest to opisane w taki sposób, że flaki walają nam się pod nogami. I dlatego lubię tę serię.

Znajdziecie w niej wiele wątków o przyjaźni, a przede wszystkim o dorastaniu. W takich seriach nie trzeba używać chwytów marketingowych by przyciągnąć czytelnika. Wystarczy napisać dobrą, spójną historię, którą się czyta jednym tchem - właśnie taka jest seria Kronik Podziemia i zdecydowanie ją polecam.Tytuł oryginału: Gregor and the Marks of Secret
Data wydania: 02.06.2016
Liczba stron: 368
Seria: Kroniki Podziemia
Tom: IV
Gatunek: Literatura dla młodzieży / Fantastyka
Wydawnictwo: IUVI - dziękuję!
* opis pochodzi ze strony Wydawnictwa