Jak i gdzie upolować promocje na książki?


Ostatnio podyskutowaliśmy sobie o tym jak to książka jest dobrem luksusowym. Ale czasem się zdarza, że potrafimy kupić coś w znacznej promocji. Jak i gdzie Riana szuka okazji? Zapraszam na przewodnik po świecie promocji:

PRZYKAZANIE PIERWSZE: NIE NAPALAJ SIĘ

To zawsze jest nasza największa bolączka. Książka dopiero miała swoją premierę, a my jak te krwiożercze zombie, podążamy z wyciągniętymi rękami do księgarni, bo musimy daną książkę mieć. Mnie nie urzekają promocje 30%-40% - w dzisiejszych czasach to jest tak naprawdę wirtualna cena okładkowa książki. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, ile książek masz na półce nieprzeczytanych, w szczególności tych, które w taki sam sposób kupiłaś/eś jak wyżej. Ja często się tak zaplątałam. W końcu w moje zaległości wynoszą ponad 130 pozycji. Pohamuj swoje żądze, ktoś na pewno ją sprzeda taniej za tydzień, miesiąc, pół roku.


PRZYKAZANIE DRUGIE: NIE KUPUJ KSIĄŻEK, TYLKO ZE WZGLĘDU NA TO, ŻE SĄ W PROMOCJI


Sama popadałam w ten obłęd. Byłam w supermarkecie i nagle zobaczyłam kosz z książkami i w głowie przebiegały mi myśli, że gdzieś widziałam taką okładkę, na pewno jest to dobra książka. I kupowałam, jedną, dwie, trzy, ewentualnie osiem. Bo w końcu żal nie kupić książki za 7-10zł. Jednak gdy przychodziłam do domu, okazywało się, że nie są to jakieś super książki, oceny na portalach nie są też zachęcające. I zamiast kupić sobie za te wydane pieniądze książkę, w której utwierdziłam się w przekonaniu, że na pewno ją chcę, to uzyskałam kilka kolejnych pozycji, które się będą kurzyć na półce.


PRZYKAZANIE TRZECIE: ZAPLANUJ ZAKUP


Niby banalne, ale jeżeli przetrwałeś już pierwsze dwa przykazania, teraz czas na zaplanowanie kupna. Pomyśl o chwilach gdy promocje są znacznie lepsze. Książki 3 za 2, promocje na festiwalach książki, dzień darmowej dostawy. Jeżeli już chcesz czekać na tańsze książki, warto poczekać na takie dni w księgarniach internetowych (ja zakupuje książki tylko w Internecie).


PRZYKAZANIE CZWARTE: SPRAWDŹ WSZYSTKIE MOŻLIWOŚCI


Czas zdradzić wam tajemnicę, jak ja wyruszam na łowy promocyjne. Nie jest tak, że za każdym razem coś kupię, bo czekam na wspaniałą okazję, uwierzcie mi: na przestrzeni kilku lat polowania na promocje, udało mi się złapać kilkadziesiąt książek za bezcen.


DLA LENIUCHÓW:Jest to strona, która pokazuje, w jakich księgarniach Internetowych są właśnie promocje. Warto zaglądać tam codziennie, ponieważ jeżeli nie jesteście zapisani na newsletter w danych księgarniach, to może was czasem ominąć bardzo dobra promocja, lub np. dzień darmowej dostawy.


ALLEGRO DLA BYSTRZAKÓWWarto również zerkać na allegro. Pokaże wam mój szybki sposób sprawdzania promocji.
Dodałam na strony allegro zapytania dotyczące książek, których poszukuję, zaznaczając by cena wraz z dostawą była od najniższej. Każdego dnia, otwieram te zakładki, by sprawdzić, czy ktoś nie sprzedaje taniej książki, której ja szukam. 5 minut wystarczy na sprawdzenie. Nie tracicie przy tym czasu na wpisywanie każdego dnia od nowa waszych poszukiwań.
Tę samą metodę możecie zastosować również na: ceneo.pl oraz olx.pl


KSIĘGARNIEZ tej księgarni często korzystam, ponieważ ma tanią dostawę i promocje na nowości są znaczne. Raz widziałam nawet Dziecictwo ognia - Sarah J. Maas za 18 zł. Zdecydowanie warto tam zaglądać.


Skład taniej książki, jak sama nazwa wskazuje, można znaleźć tu niezłe perełki. Dodatkowo macie możliwość skorzystania ze sklepów stacjonarnych, co jest dla wielu z was dużym plusem. Nie mniej jednak, ja pamiętam, jak udało mi się tu upolować dwa tomy Parabellum Mroza, gdzie wtedy nigdzie ich w Internecie nie było. Zazwyczaj znajdziecie tu starsze pozycje, ale przecież starsze nie znaczy gorsze.


Skorzystałam z tej księgarni raz, ale co to był za zakup! Udało mi się upolować: Król z żelaza. Tom 1 - Maurice Druon. Jest to starsze wydanie, i nigdzie nie znajdziecie niektórych tomów, a tu proszę, w tej księgarni jeszcze 1 egzemplarz był. Ceny, również są przystępnie. Nic tylko korzystać.


Z tej strony warto korzystać, jeżeli jest jakiś gorący okres. Powiedzmy przed świętami, a wy chcecie kupić książkę. Wiadomo, wtedy nie za bardzo uda wam się upolować promocje, a tutaj? Zazwyczaj są tańsze niż gdziekolwiek indziej. To samo tyczy się sytuacji: ostatnio chciałam kupić trzy książki, których wiem, że nigdzie nie ma w promocji, gdy zrobiłam zestawienie, w której jest najtaniej, to się okazało, że tu, te trzy książki wraz z wysyłką było ok 8 zł tańsze niż w kolejnej taniej księgarni. Wybór był dość prosty nieprawdaż?


Również księgarnia ze starszymi książkami. Można odnaleźć tu perełki, przesyłka 10 zł trochę boli, ale przy takich cenach książek i tak się opłaca.

To jest mój własny subiektywny wybór: przykazań, strategi promocyjnych i księgarni internetowych. Tak jak wspomniałam 30% zniżki to dla mnie żadna zniżka, więc inne księgarnie odpadają jak dla mnie. Oczywiście najważniejszą zasadą jest: szukać, szukać i jeszcze raz szukać.

A wy gdzie kupujecie książki i czy również jesteście maniakami promocji tak jak ja? :)