Riana Rozmyśla: Każdy popełnia błędy


Każdy z nas popełnię błędy i nawet się nie oszukujmy, że jesteśmy geniuszami, którzy wiedzą jak powinno być słowo napisane, czy jak poprawnie się wysławiać. Czas odsłonić swoją prawdziwą literacko-stylistyczną twarz przed blogosferą i przyznać się do tego, jakie błędy sama popełniałam.

Po pierwsze, wiem, że w Internecie możemy znaleźć raz dwa, jak dane słowo musimy zapisać, ale żyjemy już w świecie, gdzie skróty myślowe są tak bardzo rozwinięte i rozpowszechnione, że nie ma możliwości, by i do naszego języka nie przedostały się zwroty, których powinniśmy kategorycznie przestać używać.

Ja osobiście miałam problem jak się pisze (Pierwsza forma poprawna):
Poza tym, czy po za tym?
Tę książkę, czy tą książkę?
Poszedłem, czy poszłem?
Przekonujący czy przekonywujący?
W cudzysłowie, czy w cudzysłowiu? Tutaj fajna reguła na zapamiętanie: Mówicie, w dupie, czy w dupiu? ;)

Przykładów jest więcej i mogłabym się z paru wytłumaczyć. U mnie bolączką jest gwara, gdyż mieszkam na śląsku i chociaż się nią nie posługuję, to jednak nie możliwości, by ciągłe słuchanie poszłem, nie wbiło się w mózg. Ale po mnie samej widać, że jak się chce to można zmienić co nieco. 
Przyznam się do tego, że najbardziej się uczę, gdy ktoś obcy zwróci mi uwagę. Wtedy jakoś wbija mi się dana reguła, czy zasada raz dwa. Też tak macie?Ten post nie ma za zadnia ukazania wam wszystkich błędów językowych, jakie polskie społeczeństwo popełnia, bo na pewno jest ich od groma. I mogę się założyć, że nie raz zauważycie u mnie jakiś błąd, ale nie jestem znawcą i do błędów się przyznaję. Mam nadzieję, że przynajmniej z czasem uda mi się wyplenić te najbardziej podstawowe, w końcu już wiem, że mówi się dzień dzisiejszy ;)

Ostatnio zapałałam miłością to pewnej youtuberki: https://www.youtube.com/user/PamikuPL, ona w dosadny sposób ukaże wam, jak powinniście się wysławiać, czy pisać.

Tutaj przykład jak się ubrać:Możecie również zajrzeć na stronę Polityki, która w niezwykle obrazujący sposób, jak i merytoryczny, pozwoli wam zapoznać się z błędami, które mieszają nam w głowie. 


Przyznajcie się, jakie błędy wy popełnialiście? ;)