Cykl: Alfabetyczna percepcja słowa #W


Niecodzienne słowo – Wagabunda, wihajster, waleta


Wagabunda – jest to określenie na podróżnika, włóczęgę

Wihajster – niewielki przyrząd o nieznanej nazwie dla mówiącego

Waleta – wiersz pożegnalny, rozstających się kochanków, charakterystyczny dla epoki renesansu i baroku. Oznaczało dawniej zostanie lub pożegnanie

Film warty obejrzenia – WALL·E, Więzień nienawiści, Wywiad z wampirem, Wysłannik piekieł


Wall-e – Czy naprawdę jest ktoś jeszcze na tym globie, kto nie zna tej bajki? Uwielbiam ją nie tylko za romantyczny charakter, lecz za wizję naszego świata. Bo sądzę, że właśnie sami dążymy do naszej destrukcji.
Daleka przyszłość. Ziemię opuszczoną przez ludzi próbuje uprzątnąć uroczy robot WALL.E. Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – przepiękna, nowoczesna maszyna, która szuka oznak życia.

Więzień nienawiści – Neonaziści to temat bardzo rozległy, jeżeli interesują was one, to musicie go obejrzeć! W dodatku, nie raz zakręci wam się łezka, a dodatkowo będziecie zszokowani.
Były neonazista po wyjściu z więzienia stara się przekonać młodszego brata, by nie podążał jego śladem.

Wywiad z wampirem - Tutaj chyba nie muszę nic pisać. Musicie go obejrzeć, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście.
Historia wdowca, który by przestać cierpieć, zostaje przemieniony w wampira. Jego charakter nie pozwala mu zabijać ludzi z zimną krwią, ale nie jest na tyle silny, by wybrać samobójstwo.

Wysłannik piekieł - Jeden z moich ukochanych filmów grozy. Oglądajcie go przy zapalonym świetle!
Frank Cotton nabywa tajemniczą kostkę, za pomocą której można przywołać demony z piekła.

Książka, która wywarła na mnie wrażenie: Wieczni

Kiedy doktor Luke Findley rozpoczyna wieczorny dyżur w szpitalu w St. Andrews – małym miasteczku w najbardziej wysuniętym na północ zakątku Maine – spodziewa się kolejnych pacjentów z drobnymi obrażeniami i ofiar awantur domowych, tymczasem policja przywozi młodą kobietę, Lanny. Dziewczyna jest oskarżona o zamordowanie człowieka i pozostawienie jego ciała w lesie. Lanny twierdzi, że oboje mieszkali w miasteczku dwieście lat temu. Luke zafascynowany słucha jej opowieści i pomaga uciec przed policją. Człowiek w lesie, Jonatan, jest synem założyciela miasteczka i miłością Lanny. Dziewczyna, chcąc go zatrzymać, popełnia straszliwy występek, a sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Na jej drodze staje uroczy, acz przerażający Adair, człowiek obdarzony ponadnaturalnymi mocami, wśród których jest też zdolność czynienia ludzi nieśmiertelnymi. Dzięki Adairowi Lanny wymyka się śmierci i wkracza w jego świat, świat niezwykłych rozkoszy zmysłowych i pozornie nieograniczonej władzy… Adair nie jest jednak tym, za kogo Lanny go bierze, nagle okazuje się, że to od niej zależy, czy uratuje ukochanego Jonatana i siebie od straszliwego losu, który trwać może przez całą wieczność.

Książka, która wywrze na mnie wrażenie: Więzień Labiryntu

Chociaż mam już za sobą ekranizację, to nie mogę się doczekać, aż przeczytam książkę.

Kiedy Thomas budzi się w ciemnej windzie, jedyną rzeczą jaką pamięta jest jego imię. Kiedy drzwi się otwierają jego oczom ukazuje się grupa nastoletnich chłopców, która wita go w Strefie – otwartej przestrzeni otoczonej wielkimi murami, która znajduje się w samym centrum wielkiego i przerażającego labiryntu.

Podobnie jak Thomas, żaden z mieszkańców Strefy nie wie z jakiego powodu się tu znalazł i kto ich tu zesłał. Czują jednak, że ich obecność nie jest przypadkowa i każdego ranka próbują znaleźć odpowiedź, przemierzając korytarze otaczającego ich labiryntu. Jednak ta droga nie jest łatwa, bowiem labirynt skrywa swoje okrutne tajemnice.


Autor i jego twórczość – Wells Jaye


Jaye Wells jest Autorką książek o Sabinie Kane. 
Sabina nie pasuje do świata, w którym posiadanie mieszanej krwi jest poważnym grzechem. To, że jest zabójczynią – jedyna profesja odpowiednia dla wyrzutka – nie poprawia sytuacji. Ostatnie zadanie, które ma wykonać na rozkaz babki Lawinii, zagraża kruchemu pokojowi między wampirami i magami. Owładnięta wątpliwościami Sabina, próbując stwierdzić, po której jest stronie, z niespodziewaną pomocą kota-demona odkrywa splątaną sieć intryg, nieprzyjemne fakty dotyczące rodziny i… nowe umiejętności. Skutki mogą być fatalne…

Cytaty


„W chwili, kiedy zastanawiasz się czy kogoś kochasz, przestałeś go już kochać na zawsze.”
Carlos Ruiz Zafón – Cień wiatru

„Wiesz... gdy się jest bardzo smutnym, lubi się zachody słońca...”
Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę

„Więc kiedy szepce:
- Kochasz mnie. Prawda czy fałsz?
Odpowiadam:
- Prawda.”
Suzanne Collins – Kosogłos