Cykl: Alfabetyczna percepcja słowa :#U

Niecodzienne słowo – Unanimizm, ultracyzm, unanimiter


Unanimizm – kierunek literacki, który powstał na początku XX w., jako sprzeciw wobec symbolizmu, głosił on odejście od indywidualizmu

Ultracyzm – skrajne, krańcowe poglądy

Unanimiter – dawniej oznaczało to jednomyślność

Film warty obejrzenia – Uciekające kurczaki, Uprowadzona, Udając gliniarzy


Uciekające kurczaki – Nigdy nie przepadałam za animacjami plastusiowymi, jak ja to mam w zwyczaju nazywać. Jednak w tych kurczakach jest coś urzekającego, ale muszę się przyznać, że dawno nie odświeżyłam sobie tej bajki. Pamiętajcie, że nikt nie chce zostać pasztetem :D.


Uprowadzona – To jeden z tych przykładów, gdzie warto obejrzeć wyłącznie pierwszą część. Później to jest tylko masło maślane. Jednak co byście zrobili, gdybyście zostali uprowadzeni? Może i za dużo w niej akcji Hollywoodu, ale historia jest bardzo ciekawa, bo może spotkać każdego z nas (oczywiście nie mówię o sytuacji, gdy nasz własny ojciec jest tajnym komandosem, czy kimś tam innym :D)


Udając gliniarzy – To jedna z moich perełek, które odkryłam jakiś czas temu. Uwielbiam komedie, w szczególności takie, które w swoim repertuarze posiadają niezwykle śmieszne dialogi, które powodują, że nie umiem się przestać śmiać. To właśnie jeden z takich filmów.


Książka, która wywarła na mnie wrażenie: Uczeń Carpzova

Ta książka to istna wybuchowa mieszanka, w której nie występuje wyłącznie kryminał. Znajdziecie w niej również wiele historii, które dzieją się tuż za waszą furtką ogródka. Ludzkie cierpienie, życiowe dylematy oraz rosnąca od pierwszej strony ciekawość: Jak bohaterzy, który występują w tej książce są ze sobą powiązani? Autor w dobrych momentach dawkuję nam rozwiązania zagadek, lecz nie myślcie, że przechytrzycie go i będziecie znali zakończenie wcześniej. O nie, tutaj właśnie zaskoczenie gra pierwsze skrzypce. Oczywiście, sama podczas czytania miałam w głowie własne podejrzenia, lecz się nie sprawdziły. Więc, jeżeli uwielbiasz kryminały, które cię zaskoczą, to książka idealna dla ciebie.
Książka, która wywrze na mnie wrażenie: Ukojenie

Drugą część mam już za sobą, chociaż nadal nie jest to arcydzieło, to jednak coś jest w tej serii intrygującego.

"Przez trzydzieści lat uczestnicy kolejnych ekspedycji, którzy mieli zbadać Strefę X, zabijali się nawzajem, umierali lub popełniali samobójstwo. Tajemniczy obszar rozszerza się, stanowiąc zagrożenie dla świata zewnętrznego.

Czy ostatnia wyprawa, która wyrusza, aby znaleźć zaginionego członka poprzedniej ekspedycji, odkryje w końcu, co tak naprawdę dzieje się w Strefie X? A może rozwiązanie zagadki kryje się w dzienniku Latarnika?
Nie wierz zmysłom. Strefa X zmienia każdego
„Southern Reach” to niezwykła trylogia, łącząca literaturę grozy i klasyczną fantastykę. Została doceniona przez fanów i krytyków na całym świecie, a prawa do jej ekranizacji kupiła wytwórnia Paramount Pictures."

Cytaty


„Umysł zaś potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia, jeśli ma oczywiście zachować ostrość.”
George R. R. Martin – Gra o tron

„Uważam, że zdrowo jest być samemu przez większość czasu. Przebywanie w towarzystwie, nawet najlepszym, szybko staje się nużące i wyczerpujące. Uwielbiam być sam. Nigdy nie spotkałem przyjaciela, który byłby równie przyjazny jak samotność. Jesteśmy zwykle bardziej samotni, kiedy wychodzimy między ludzi, niż kiedy zostajemy w domu.”
Henry David Thoreau – Walden, czyli życie w lesie

„Uczeni wyliczyli, że jest tylko jedna szansa na bilion, by zaistniało coś tak całkowicie absurdalnego. Jednak magowie obliczyli, że szanse jedna na bilion sprawdzają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć.”
Terry Pratchett – Mort