Cykl: Alfabetyczna percepcja słowa: #D

Niecodzienne słowo – Degrengolada, Dezynwoltura, Dardanelski

Degrengolada – słowo oznaczające upadek moralny bądź materialny, kolokwialnie można stwierdzić, iż jest to staczanie się człowieka na dno.
Jak użyć je w recenzji?
Jego postępowanie i ich konsekwencje można określić jednym słowem: istna degrengolada.

Dezynwoltura – Jest to zbyt lekceważące zachowanie, zbyt swobodny styl życia
Jak użyć je w recenzji?
Dezynwoltura nie była mu obca, w końcu żyje się tylko raz, nieprawdaż?

Dardanelski – człowiek czyniący coś bezmyślnie, postępujący źle
Jak użyć je w recenzji?
Nikt by nie pomyślał, że wyjdzie kiedyś na prostą, ot tak dardanelski styl życia.

Film warty obejrzenia – Droga do El Dorado, Don Jon

Postanowiłam polecić Wam dwa filmy, jeden to film animowany, a drugi jest połączeniem dramatu i komedii.


Droga do El Dorado to świetna bajka, w szczególności z świetnymi wypowiedziami Tulia i Miguela. Jest po prostu prześmieszna, coś w stylu Głupi i głupszy, lecz ze swoistym charakterem. Jak to bywa w bajkach, ogólny cel jest dość zgoła odmienny od miasta ze złota, którego poszukują, bo ukazuje, że w życiu jest ważna miłość, zabawa oraz przyjaźń. Kto jeszcze nie obejrzał: marsz do telewizora.


Don Jon, to film kontrowersyjny, oczywiście z przystojnym aktorem w głównej roli. Joseph Gordon-Levitt zmierzył się z rolą, w której musiał zagrać człowieka wybuchowego, uzależnionego od pornografii. Film zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach, którzy mają pewien dystans do oglądanych produkcji. Bo pomimo, iż film ma niską ocenę na portalu Filmweb, mnie ujął za serce, śmiesznymi tekstami i historią.

Książka, która wywarła na mnie wrażenie - Dracula

Każdy z Was, kto zagłębia się w wampiryzmie, powinien pozycję Brama Stokera przeczytać. Ja przeczytałam ją dopiero, gdy wybrałam ją do mojej prezentacji maturalnej. Jeżeli się nie mylę, wybrałam wtedy temat: Horror, makabra, frenezja – ujęcia w literaturze. Od zawsze mroczna Adriana, nie mogła przejść obok takiego tematu obojętnie. Lecz wracając do Draculi, jest to pozycja obowiązkowa, oczywiście dla nas współczesnych czytelników, książka może nie wydawać się arcydziełem, przy tej ilości wampirów, które nas teraz otaczają w postaci literatury i filmów. Lecz jest to w miarę, tak naprawdę pierwsza pozycja na ten temat gdyż data pierwszego wydania tej powieści to 1897 rok. Sięgaj czym prędzej i poznaj losy Jonathana Harkera.

Autor i jego twórczość – Degórska Izabela

Skoro jesteśmy już przy wampirach, to czemu nie Izabela Degórska? Mieliście możliwość przeczytania moich recenzji o polskich wampirach zaszytych w podziemiach Szczecina. Pomimo, iż ta pozycja nie była jakoś ogromnie wybitna, to cenię ją bardzo na tle polskich autorów. Chyba jest to pierwsza Polska Autorka, która przekazała mi wizję polskich wampirów. Zaręczam Wam – pozycja naprawdę przednia i ciekawa.

Cytaty

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów."
Stanisław Lem

"Dziura w moim sercu ma twój kształt i nikt inny do niej nie pasuje."
Jeanette Winterson – Zapisane na ciele

"Drobna uwaga. Na pewno umrzecie."
Markus Zusak – Złodziejka książek