Cykl: Alfabetyczna percepcja słowa : #C

Niecodzienne słowo – Camera obscura, Chryzokracja

Camera obscura - jest to stwierdzenie pochodzenia łacińskiego oznaczający dział czasopisma, w którym umieszcza się cytaty różnych artykułów, które są nieporadnie stylistyczne, mające za zadanie wyszydzenie nieuctwa ich autorów

Chryzokracja – Jest to pewnego rodzaju ustrój, w którym władzę sprawują najbogatsi
Użycie w recenzji: W tym utworze dostrzegamy ustrój, podlegający wyłącznie prawom chryzokracji.

Film warty obejrzenia – Chłopiec w pasiastej piżamie


Niezwykle wzruszający film, o ciężkim życiu żydów w obozie koncentracyjnym.
8-letni syn niemieckiego oficera SS zaprzyjaźnia się z żydowskim chłopcem przebywającym w obozie. Czy naprawdę trzeba napisać coś więcej, skoro wiadomo, że takie historie nigdy nie kończą się dobrze? Ogrom chusteczek będzie Wam towarzyszył przez cały ten film.

Książka, która wywarła na mnie wrażenie Córka dymu i kości

Córka dymu i kości jest dość niezwykła. Czytanie tej książki sprawiło, że zakochałam się w bohaterach bez reszty. Mam wrażenie, że każde słowo autorki jest precyzyjnie dopasowywane, opis Pragi oraz przedstawienie trudnych wyborów i przygód Karou jest bardzo magiczne. Autorka miała wspaniały pomysł, gdyż każdy wie jak wyglądają anioły, lecz czy ktoś z nas wie coś o "ludziach", którzy wypowiadają życzenia, które się spełniają?
Karou prowadzi podwójne życie, z jednej strony jest zwykłą siedemnastolatką, która posiada niebieskie włosy, tatuaże na wnętrzu jej dłoni i nosi ze sobą bagaż tajemnic. Z drugiej strony, współpracuje z Dealerem marzeń, z którym wiąże swoje wyobrażenia o rodzinie, lecz ten, nie należy do grupy kochających ojczymów. Nie jest jej ojczymem z prawnego punktu widzenia, Karou po prostu pamięta tylko jego klitkę od maleńkości i wie, że się nią opiekuję, lecz ta ogólna wiedza jej zaczyna nie wystarczać, gdyż chce uzyskać odpowiedź, kim jest lub czym jest.
Książka wspaniale wyważa nam dawkę wydarzeń toczących się w Pradze, jak i w innych światowych miastach. Nigdy nie wiemy, co zdarzy się na kolejnej stronie i pochłaniamy tą książkę każdego dnia, co raz więcej i więcej, gdyż chcemy odkryć tajemnicę wraz z główną bohaterką. Uwierzcie mi na słowo, chylę czoła przed autorką, gdyż jej wyobraźnia powala mnie na kolana. Wiem jedno, takiego rozwoju zdarzeń, nikt z Was się nie spodziewa.

Autor i jego twórczość – Caine Rachel

Oczywiście, każdy miłośnik wampirów, powinien dobrze kojarzyć Autorkę z serii o Wampirach z Morganville. Gdy byłam młodsza, zaczytywałam się w tej serii, byłam pod wrażeniem opisu miasta, którym rządzą krwiożercze stwory. Obiecałam sobie, że powrócę do tej serii, tym bardziej, że jej nie dokończyłam. Pomimo, iż mnogość książek w serii zazwyczaj mnie przeraża, tutaj nie ma to zastosowania:

Seria Wampiry z Morganville:
Przeklęty dom
Bal umarłych dziewczyn
Nocna aleja
Maskarada szaleńców
Pan ciemności
Godzina łowów
Rozwiane cienie
Pocałunek śmierci
Miasto Widmo
Pojedynek
Ostatni pocałunek
Czarny świt
Gorycz krwi
Wyjazd z Morganville
Światło dnia

Cytaty

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."
Wisława Szymborska

"Człowiek to rzeczownik, a rzeczownikiem rządzą przypadki."
Krystyna Siesicka – Zapałka na zakręcie

– Co robisz? – zapytał Alec, klękając przy migotliwej ścianie więzienia.
(...)
– A tak, przyszło mi do głowy, że poleżę sobie na podłodze i trochę powije się z bólu – odburknął. – To mnie relaksuje.
– Naprawdę? A... jesteś sarkastyczny.
Cassandra Clare – Miasto Popiołów